MCTC Celebrates 19 Years of Hosting Regional Science Olympiad | MCTC

MCTC Celebrates 19 Years of Hosting Regional Science Olympiad

Maysville, KY (March 26, 2012) Maysville Community and Technical college recently hosted the Regional Science Olympiad for Bath, Boone, Boyd, Bracken, Campbell, Carter, Elliott, Fleming, Gallatin, Grant, Greenup, Harrison, Kenton, Lewis, Mason, Menifee, Nicholas, Owen, Pendleton, Robertson, and Rowan counties. Ten middle school and five high school teams attended the event which took place on Saturday, March 24 on the Maysville Campus.

The purpose of the Science Olympiad program is to increase student interest in Science and improve the quality of Science education by recognizing the outstanding achievements of both students and teachers. The competition is open to all public and private schools within the aforementioned counties.

The Science Olympiad is a team-oriented, interdisciplinary program that stresses fun and sportsmanship, said Sharon Wilson, MCTC Regional Science Olympiad director. The emphasis is on advancing learning in Science through active, hands-on, minds-on activities that facilitate application and connection of concepts to the real world.

MCTC has hosted a Regional Science Olympiad each year since 1993. Tournament events incorporate many of the Science disciplines, such as Biology, Earth Science, Chemistry, Physics, and Technology. Student competitions are designed following the format of many board games, TV shows, and athletic games to encourage teamwork and group planning.

This tournament is really a competition consisting of performance-based activities, said Wilson. It is rewarding to see the students enthusiasm for Science. I am proud that our small, rural college can consistently host one of the top regional tournaments in the state.

Olympic-style gold, silver, and bronze medals were awarded to the first three place competing teams in each event of the middle school and high school divisions. These teams also qualify to compete at the State Science Olympiad held at Western Kentucky University in April.

The medal winning teams in the Middle School Division B are as follows according to event:

Anatomy
-(Gold) Holy Family Middle School
-(Silver) Russell Independent Middle School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent Middle School Maroon Team

Food Science
-(Gold) Russell Independent Middle School Black Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Blue Team
-(Bronze) Wurtland Middle School

Compute This
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Black Team
-(Bronze) Holy Family Middle School

Reach for the Stars
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Black Team
-(Bronze)Morgan County Middle School Lightning Team

Towers
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School White Team
-(Bronze) Wurtland Middle School

Mousetrap Vehicle
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Holy Family Middle School
-(Bronze) Morgan County Middle School Lightning Team

Disease Detective
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School White Team
-(Bronze) Wurtland Middle School

Forestry
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Wurtland Middle School
-(Bronze) Russell Independent Middle School Black Team

Write It/Do It
-(Gold) Russell Independent Middle School Gold Team
-(Silver) Russell Independent Middle School White Team
-(Bronze) Morgan County Middle School Lightning Team

Science Crime Busters
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Morgan County Middle School Lightning Team
-(Bronze) Holy Family Middle School

Microbe Mission
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Black Team
-(Bronze) Russell Independent Middle School White Team

Optics
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School White Team
-(Bronze) Russell Independent Middle School Gold Team

Experimental Design
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Black Team
-(Bronze) Russell Independent Middle School White Team

Meteorology
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Gold Team
-(Bronze) Morgan County Middle School Thunder Team

Water Quality
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Black Team
-(Bronze) Russell Independent Middle School Gold Team

Dynamic Planet
-(Gold) Russell Independent Middle School White Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Bronze) Russell Independent Middle School Black Team

Rocks and Minerals
-(Gold) Russell Independent Middle School Gold Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Black Team
-(Bronze) Russell Independent Middle School Maroon Team

Road Scholar
-(Gold) Russell Independent Middle School Gold Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Bronze) Russell Independent Middle School Black Team

Awesome Aquifers
-(Gold) Holy Family Middle School
-(Silver) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Bronze) Morgan County Middle School Lightning Team

Bottle Rocket
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Holy Family Middle School
-(Bronze) Russell Independent Middle School Black Team

Keep the Heat
-(Gold) Russell Independent Middle School White Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent Middle School Maroon Team

Storm the Castle
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Gold Team
-(Bronze) Holy Family Middle School

Mission Possible
-(Gold) Russell Independent Middle School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent Middle School Gold Team
-(Bronze) Morgan County Middle School Lightning Team

The medal winning teams in the High School Division C are as follows according to event:

Forestry
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Helicopter
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Technical Problem Solving
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Paul Blazer High School

Astronomy
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Experimental Design
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Dynamic Planet
-(Gold) Russell Independent High School White Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School Maroon Team

Write It/Do It
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Paul Blazer High School
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Anatomy amp; Physiology
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Chemistry Lab
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Fermi Questions
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School White Team
-(Bronze) Russell Independent High School Gold Team

Towers
-(Gold) Russell Independent High School White Team
-(Silver) Russell Independent High School Maroon Team
-(Bronze) Russell Independent High School Gold Team

Disease Detectives
-(Gold) Russell Independent High School Gold Team
-(Silver) Russell Independent High School Maroon Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Rocks amp; Minerals
-(Gold) Russell Independent High School Gold Team
-(Silver) Russell Independent High School White Team
-(Bronze) Russell Independent High School Maroon Team

Remore Sensing
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School White Team
-(Bronze) Russell Independent High School Gold Team

Thermodynamics
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Forensics
-(Gold) Russell Independent High School Gold Team
-(Silver) Russell Independent High School Maroon Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Microbe Mission
-(Gold) Russell Independent High School Gold Team
-(Silver) Russell Independent High School Maroon Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Optics
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Water Quality
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Gravity Vehicle
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Paul Blazer High School

Robot Arm
-(Gold) Russell Independent High School Maroon Team
-(Silver) Russell Independent High School Gold Team
-(Bronze) Russell Independent High School White Team

Sounds of Music
-(Gold) Russell Independent High School Gold Team
-(Silver) Russell Independent High School White Team
-(Bronze) Russell Independent High School Maroon Team